Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

Raiser

Aleksandras Sabilo
Vilnius
+37068537957

1947 metais mūsų šeima iš Krymo persikėlė gyventi į Vilnių. Pradžią balandžių laikymo laikau 1952 metus. Tuomet mūsų kieme balandžius laikė penki balandininkai. Aš kaip sakant prilipau prie vieno. Tuo laiku buvo labai palankios sąlygos balandžių auginimui. Populiariausi balandžiai buvo Nikolajevo aukštaskrydžiai, spalvotašoniai, labai puikiai skraidė turmanai, Kauno drugeliai. Aukštaskrydžiai paukščiai tais laikais pasižymėjo ypač geromis skraidymo savybėmis. Pagrindinę balandžių savybę tais laikais mes skaitėme balandžio skrydžio ilgumą.
1960 metais aš turėjau jau pirmą savo balandinę. Laikiau įvairiausius veislių balandžius, bet pagrinde Nikolajevo ir spalvotašonius.
Jau vedęs 1969 metais nuvažiavau į Feodosija (Krymas) kur gimiau 1945metais. Čia aš pamačiau visiškai naują balandžių rūšį pagal skrydį. Balandžiai skrydžio metu vartėsi, o pats gražiausias momentas, kaip balandis pradėdavo traukti į stulpą. Veiksmas maždaug būdavo toks: balandis skrydis sulėtėdavo ir atrodydavo kad balandis sustojo, paskui stipriais sparnų mušimais balandis traukia tiesiai į viršų ir po kelėtos metrų baigdavo apsivertimu per galvą. Kartais stulpas gaudavosi gal kokį 10-15 metrų. Varinėti balandžius reikia ne daugiau kaip po 8-10vnt. Keldavosi visi kartu, bet pasiekia gan didelį aukštį išsimėtydavo po visą dangų ir pradėdavo savo puikius pasirodymus. Leisdamiesi jie tai pat tvirtai mušdavo sparnais ir labai gerai versdavo.
Pas mus Lietuvoje labai mažai dar yra tokio skrydžio balandžių. 1972 metais aš pradėjau atvežinėti į Lietuva boinų veislės balandžius. Balandininkų reakcija buvo įvairi, nes balandžiai buvo neišvaizdūs ir jų skraidymas kėlė nuostabą. 1982 metais vadovavau sportinių mašinų paruošimui pas Stasį Brundzą. Tuomet man atsivėrė papildomos galimybės atsivežti balandžių iš visos Tarybų Sąjungos. Tuo laikų daug puikių veislių skraidančių balandžių balandininkai pradėjo laikyti voljeruose, todėl mažėjo puikiai skraidančių balandžių. Balandininkai pamiršo apie aukštaskraidžių balandžių paskirtį, o paskirtis tokia: skraidyti.