Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

Apie „Ščekatyje“ veislės balandžius

Vertė R. Kučinskas
2009-04-26 19:32

versta iš Ruslano svetainė/rus1047.narod.ru/

„Ščekatyje“ veislės balandžiai į Rusiją buvo atvežti palyginus neseniai, iš artimojo užsienio šalių. Jų tėvyne laikomas Iranas ir Afganistano apylinkės. Kol kas šie paukščiai paplitę tik Šiaurės Kaukazo teritorijoje, bet tikiuosi, kad jais bus domimasi ir Centrinėje Rusijoje.

„Ščekatyje“ jie vadinami dėl savotiško plunksnų piešinio. Šių balandžių galva ir skruostai yra įvairių spalvų, nors pagrindinė spalva yra balta. „Ščekatai“ yra vidutinio dydžio ir liekni. Galva nedidelė, glotni, nors dabar esama ir su kuodais, bet šie neturi didelio pasisekimo. Akys vidutinio dydžio, vyzdys tamsus su rainele. Ypač vertinami balandžiai su oranžine rainele, bet tokių esama labai nedaug. Akių apvadai - balti. Snapas nedidelis, vidutinio dydžio, pagrindinės spalvos - balta su trupučiu juodos, juoda. Kartais apatinė snapo dalis būna juoda, o viršutinė – balta. Vaškinė nedidelė, prigludusi prie snapo. Kaklas vidutinio ilgio. Krūtinė santykinai nedidelė. Standartinėje uodegoje būna nuo 12 iki 14 vairinių plunksnų. Labai vertinamas balandis, uodegoje turinti 14 vairinių plunksnų. Kojos raudonai rožinės spalvos, nagai balti. Kojos gali būti truputį apžėlusios plunksnomis, su kojinėmis, toks paukštis yra gražesnis. Pagrinde visi paukščiai yra plikomis kojomis.

Šių paukščių spalva – ypatinga tema. Jų skruostai, kakta, galva yra tamsios, juodos, melsvos, raudonos, geltonos spalvos, ant kūno taip pat gali būti tokių spalvų. Šių balandžių ypatybė ta, kad jeigu balandžio skruostai melsvi, tai ant kūno gali būti raudonos ar geltonos spalvos taškeliai. Uodegos plunksnos taip pat savotiškos, spalva ant jos išsidėsčiusi eglutės raštu. Labai vertinami taip vadinamieji spalvotagalviai, t.y. kai visa galva iki pat kaklo kitos spalvos, o ant kūno ir uodegos nėra taškelių. Tai iš tikrųjų gražu. Šiuo metu esama daugiausiai balandžių su melsvai juodu piešiniu.

Ypač vertinami geltoni, apie kainas nenoriu net kalbėti. O paprastus „ščekatyje“ veislės balandžius iš vieno lizdo galima nusipirkti už 500 rublių (nežinia ar jie išgyvens, ar ne), už 800-1000 rublių galima įsigyti gražią porą. Kainos dažnai keičiasi.

Šių balandžių skrydis labai gražus ir ilgas. Būtent dėl to šie paukščiai ir laikomi. Paukščiai skraido ratu dideliame aukštyje, akimirksniu pasikelia į tašką, o po to ir visai dingsta iš akiračio. O koks mušimas sparnais girdimas iš labai aukštai! Labai mėgsta ilgai vartytis, būna, kad apsiverčia 20 kartų. Gražiai daro stulpą, t.y. lyg žvakė pakyla aukštyn ir pradeda mušti sparnais. Koks grožis. Jie stabiliai skraido 8 val., atskirais atvejais pasilieka danguje nakčiai.

Juos dažnai pavadina kvailais paukščiais dėl to, kad ne iš karto pripranta prie vietos. Pakilę pirmą kartą, pradeda skraidyti pirmyn atgal prie pat žemės kaip laukiniai, gali ir visai nuskristi dviems trims dienoms. Jei paukštis sugrįžo, galima manyti, kad jis jau prijaukintas. Visi mano paukščiai nuskridę sugrįždavo. Praeis dvi trys dienos ir ieškok jų danguje su žiūronais. Taip, šie paukščiai iš tiesų ypatingi. Tikiuosi, kad greitai ji pasirodys ir kituose mūsų šalies regionuose.