Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

APSINUODIJIMAS

vertė A. Skukauskas Versta iš rusų autorių A.I. Rachmanovo ir B.F. Besarabovo knygos "Balandžiai- jų ligos ir profilaktika"
2009-05-03 21:01

Balandžio skonio refleksai išsivystę labai silpnai. Dideli kiekiai karčiųjų druskų sulaiko maisto priėmimą.

Reikėtų atsiminti, kad pavojus slypi ne tik pašaruose, kurie gali būti su cheminių nuodingų medžiagų priemaišomis, bet ir įvairių grybelių toksinai ir bakterijos.
Iš cheminių medžiagų apsinuodijimą sukelia herbicidai, dažalai, trąšos, dezinfekantai, pavirinta druska, ar šiaip druska. Galimas apsinuodijimas ir nuodingomis dujomis, pav., anglies dioksidu. Apsinuodijimą gali sukelti ir nuodingos žolės, kurios turi ciano vandenilio rūgšties pvz., kukmedžio adatėlės, žilvyčio/blindės pjuvenos, bei vyšnių ar slyvų riešuto gemalas. Priklausomai nuo nuodingų medžiagų kiekio galimas staigus, arba chroninis apsinuodijimo būdas. Apsinuodijama ir nuo per didelio vaistų kiekio, ar ilgą laiką vartojant vaistus, ar antibiotikus.
Klinikiniai požymiai mažai charakteringi. Dažniausiai prasideda viduriavimas su gleivingomis išskyromis.
Išskrodus mirusį balandį , randamas žarnyno gleivinių uždegimas, kraujo išsiliejimas į vidaus organus. Chronišku atveju kepenys suriebėjusios , gelsvai rudos spalvos. Inkstai išbrinkę ir dažnai pilni šlapimo rūgšties druskų. Gūžyje ir skrandyje dažnai nusistovi lesalai ir jaučiamas arseno kvapas.
Gydant sulfanilamidais didelėmis dozėmis ir ilgą laiką, juos naudojant su lesalais, galimas balandžių apnuodijimas. Klinikiniai požymiai mažai charakteriniai: anemija, sutrinka, susilaiko augimas, pasižymi paralyžiais.. Išskrodus chroniškai nusinuodijusius balandžius , kepenų audiniuose randamos susikaupusios šlapimo rūgšties druskos.