Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

ASPERGILIOZĖ

vertė A. Skukauskas Versta iš rusų autorių A.I. Rachmanovo ir B.F. Besarabovo knygos "Balandžiai- jų ligos ir profilaktika"
2009-05-03 21:56

Grybelinės kilmės balandžių liga . Grybelio Aspergillus fumigatus sporų randamas ant tupyklų, lizduose, ant sienų ir pašaruose.

Grybelis pasižymi dideliu atsparumu jį veikiant cheminiais, bei fiziniais faktoriais. Grybelis, sukeliantis aspergiliozę, turi toksinę pradžią, kuri nesuirsta po kultūros virinimo. Maitinant grūdais pažeistais grybelio, gali atsirasti aspergilotoksikozė (toxicosis - toksikozė, apsinuodijimas ), kuriai labai jautrūs yra jaunikliai. Infekcijos atsiradimo šaltiniai yra įvairus, bet dažniausiai užsikrečia grybeliu lesalai: grūdai, kurie ilgiau buvo laikomi prie padidėjusio drėgnumo, šiaudai peržiemoję laukuose. Įklotai lizduose gali ne tik užkrėsti balandį, bet ir embrioną. Grybelio sporos lengvai prasiskverbia per įtrūkius į kiaušinio lukštą ir tokių būdu užkrečią embrioną. Aspergiliozę serga visų rūšių naminiai ir laukiniai paukščiai, tame tarpe ir balandžiai, dažniausiai jaunikliukai. Auginant balandžius nepalankiomis sąlygomis, serga ir suaugę balandžiai, jei laikomi nepalankiomis sąlygomis ir balandinės ore yra didelis kiekis grybelinių sporų. Pabrėžtina, kad aspergiliozės protrūkis kyla balandinėse kur yra per didelis oro drėgnumas. Imlumas ligai dažnai atsiranda kai didelis kiekis balandžių laikomas mažoje ir daug dulkių turinčioje patalpoje. Ligos ypatybės ir charakteris priklauso nuo sporų kiekio patekimo į kvėpavimo takus, jų dauginimosi vieta, nuo balandžių atsparumo ligai. Jaunikliams liga pasireiškia ūmia infekcija keletą dienų ir baigiasi mirtimi. Pas suaugusius balandžius liga eiga chroniška. Jauni balandžiai tampa apmirę, pasišiaušę, apsiplunksnavimas matinės spalvos. Ryšium su širdies nepakankamumu kojos ir snapas pamėlynuoja. Pas sergančius aspergilioze atsiranda tokie požymiai kaip: žiovavimas, čiaudimas, pilkšvos ištekos iš nosies ertmių, sudažnėjęs su švilpesiu kvėpavimas. Pas kai kuriuos balandžius kaklas ištemptas, snapas praviras. Ant liežuvio galo ir burnos vidaus susiformuoja apnašas pilkai baltos spalvos, ant odos atsiranda geltoni šašai, pastebimas plunksnų iškritimas. Odos formos aspergiliozei charakterinis bruožas - susiformuoja stori gelsvi pluta po sparnais. Atskirus odos pažeidimai randami ir kituose kūno vietose. Klinikiniai požymiai ūmiuose atvejuose - slogulys, silpnumas, mėšlungiški judesiai prieš mirtį. Chronišku atveju- išsekimas, viduriavimas. Pas žuvusius nuo aspergiliozės embrionus pasikeitimo intensyvumas svyruoja nuo drėgmės, aplinkos ir embriono temperatūros. Pas žuvusius balandžius pakeitimai dažniausiai lokalizuojasi kvėpavimo organuose. Tipinis procesas lydimas susiformuojant daugybiniu balsvai- pilko atspalvio, dažnai disko formos židinių bronchuose, plaučių audiniuose, kvėpavimo takų oro maišeliuose. Kai kuriuose atvejuose procesas neapsiriboja kvėpavimo organų pažeidimais, mazgai atsiranda žarnyne, inkstuose, kiaušidėse.