Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

BALANDŽIAI- KĄ IR KIEK PASIEKĖME

A. Skukauskas
2009-08-27 12:58

 
Tai kas yra balandžiai mums? Galėtume ilgai spręsti ir ginčytis dėl šio klausimo, bet galu gale yra didžiausia galimybė grįžti prie žodžių meilė balandžiams, gyvūnams, gamtai.

Jei augini įvairius dekoratyvinius balandžius, tai puiku, nes jie tam išveisti, kad puoštu, bet jei auginant konkrečią rūšį, kaip pavyzdžiui mes- boinų veislės balandžius, tai jau kitas reikalas, kiti masteliai, kiti reikalavimai.
Ilgai mąstant ir dominantis balandžių evoliucija susidėlioti nuomonė, kad balandžiai yra išveisti pagal balandininko charakterį, norus, pomėgį. Kažkur esu skaitęs kad yra virš 2000 rūšių balandžių. Taigi, žmogus kūrė gyvą būtybę ir būdamas nepatenkintas savo darbu vis tobulino ir šiuo metu mes turime gana daug įspūdingų rūšių. Jei paimsime boinų veislės balandžius, tai geriausi mano nuomone buvo tais tūkstantmečių senumo laikas, kai balandžiai buvo ruošiami tik išimtinai valdovams, o kitiems buvo uždrausta juos auginti. Tuomet, reikia manyti, balandžiai buvo paruošiami ir išgryninami iki idealaus lygio. Galima tik įsivaizduoti: susėda koks sultonas,(turiu galvoje valdovą) su visa svita, svečiais, ar kitų šalių valdovais , o jo balandžių veisėjai, ar augintojai išleidžia boinų veislės balandžius, kad jie savo akrobatiniais triukais sužavėtų visus. Balandžiai pakimba kas sau danguje ir prasideda šou. Svečiai ginčijasi kuris balandis už kurį geresnis, visi sužavėti, plojimai, aikčiojimai. Valdovas gal net kitam valdovui, ar kitos valstybės pasiuntiniui ir kokia porą boinų padovanos, na o balandžių augintojus ir veisėjus apdovanos, tai bent balandžiai, tai bent grožis, tai bent garbė ir pasididžiavimas. Čia tik pamąstymas. Jei paimtų mūsų laikų boinus, kurie net manęs dažnokai nesužavi, tai jaučių lėktų mūsų galvos, gal šunims, o gal savo tigrams sultonas mus sušertų, nes pakeltas pulkas taip „už šienautų“, kad reiktų skelbti konkursą atspėti kokios veislės šie balandžiai yra. „Už šienautų“- tai visi pulku ir ratu kaip „matilcai“. Kad nekiltų klausymas kodėl tada aš laikau, tai atsakau, kad turiu gana daug neblogu balandžių, kuriuos vis brokuodamas tikiuosi pasiekti šiek tiek grožio.
Tai nuo tokios pradžios pabandysiu pasvarstyti apie balandžius. Ar stengiamės mes auginti gerus ir skraidančius boinų veislės balandžius?. Atsakymas-ne. Ne tiktai nesistengiama kad pas mus būtų geri balandžiai, bet ir kišamas balandininkams įvairus „mėšlas“, kuris supainioja mažiau išmananti balandininką. Gal ir aš kam kada nors pardaviau nepataikęs, tai atsiprašau, Parodoje vis matau, kad tai boinų veislės balandžiai , o iš tikrųjų kažkokie be eksterjierinės išvaizdos sudribę, susitraukę balandžiai, kurie faktiškai turėtų būti be pavadinimo, bet žinant kad į parodą galima pastatyti be atrankos, tai nėra ko tikėtis, todėl nesuprantu ką reiškia apdovanojimas, jei balandis nepanašus į tos rūšies balandį. Paroda dar tiek to. Balandžius norima parodyti žmonėms, tai kas jau gali, tai ir atveža į parodą, o balandininkai supranta tokia padėtį, nes Lietuvėlė maža, nors ne boinų veislės balandžių turime labai gerų ir įspūdingų, bet šiuo metu kalbu apie boinų veislės. Esmė nėra ta, kad sukiršinti balandininkus, bet jei mes bijome pripažinti tiesos, o 20 litų yra svarbesni už veislę ir balandžių auginimą, tai jau blogai. Ar galėtų būti, kad rusas, ar ukrainietis pasakytų, kad važiuojam į Lietuvą ir iš ten atsivešim klasiškų boinų veislės balandžių. Nesąmonė, mes mokam tik pirkti ir dvasinti, netgi vakcinuoja balandžius mažai balandininkų, nors reikėtų kad tai būtų privaloma. Balandžių turguje vyrai prekiauja įvairiausiais vaistais, priedais, tai paprašius vakcinos pristatys kiek reikia. Tik savikritiškai vertinant įmanoma pasiekti kad balandžiai vis gerėtų, o naudojant „apdūmimo“ metodus kelias niekur neveda. Aš nieko prieš ir turgus, aš už juos, bet vis miniu, nes pas mus turguose boinu veislės paukščiai geriausi pasaulyje, tik nupirk, o paskui pakėlęs į dangų galėsi spręsti: įdomu, kokios veislės čia balandis? Jei kils toks klausimas, tai galiu pasufleruoti atsakymą, kuris jau pas mus tapo kaip tautinis: Jei nežinai kas per balandis- sakyk kad boinas ir bus gerai. Čia kaip sakant, mano nuomonė iš blogos pusės, o geresnė pusė, kad vis daugiau balandininkų atsikandę turginių variantų pradeda ieškoti ir užsiveisti vis geriau skraidančius ir „mušančius“ balandžius. Vis smagiau auginti balandžius kaip sutinki bendraminčių. Šiuo metu yra jau ir neblogu balandžių (Lietuvos mastu). Suprantu realybę ir žinau, kad balandininkų Lietuvoje skaičiumi nedidėje, net boinų augintojai didėja kitų veislių augintojų sąskaita, bet svarbu, kad visi stengiasi auginti kuo geresnius savo pamėgtos rūšies balandžius. Taip kai aš auginu balandžius boinų veislės, todėl apie šiuos balandžius ir rašau.
Norėčiau paminėti keletą balandininkų, kurie į šios veislės balandžius turi gana rimtą požiūri ir atrinkinėja balandžius be gailesčio. Rolandas iš Vilkijos, tai balandininkas pas kuri balandžių kokybė pirmajame plane, todėl rasti kalba yra gana lengva. Arūnas iš Prienų, kuris išvalė balandines ir pradėjęs auginti nuo nulio, šiuo metu turi gana gerų balandžių. Tokio užsispyrimo balandininkas tikrai balandžius augins tik kruopščiai atrinkęs. Sigitas iš Prienų, nors šiuo metu mažai gainioja, bet jauniklius atrinkinėja idealiai, tik labai gerus ir kitiems metams turės klasiškų balandžių pulką. 
Erikas iš Anykščių, gal ir nedaug turi balandžių, bet požiūris labai rimtas ir nors turi nedaug, bet kas papuola neperka, todėl aš galvoju, kad Erikas turės labai gerus balandžius. Kęstas iš Panevėžio, nors neseniai pradėjo auginti boinų veislės balandžius,bet nusistatymas ir supratimas labai rimtas, todėl su Kęstu įdomu bendrauti. Gintaras iš Šeduvos, po daug metų pradėjo auginti balandžius. Laiko tik boinų rūšies balandžius , labai domisi šia rūšimi ir tikrai pas jį bus į ką pažiūrėti. Aleksandras iš Vilniaus- visą gyvenimą auginą šią veislę, tik žmogus patiklus, draugiškas, todėl dažnai jam „įbruka“ broliai lietuviai. Tai štai, keletas rimtai žiūrinčių balandininkų, argi ne gerai? Gerai ir labai.
Jei žmogui rūpi balandžiai, tai kalbą tikrai su kitu balandininku ras, tai kodėl pas boinininkus taip gaunasi, kad šnekama apie ką tik nori, tik ne apie balandžius, o jei balandžiai ne pirmoje vietoje, tai kaip įsigyti gerų balandžių, jei žinai kad tau meluoja. Kai kurie balandininkai augina pilnas balandines boinų veislės balandžius, bet pasakysiu atvirai, kad nėra matę kaip turi boinai skraidyti. Vienas balandininkas man pasakė, kad toks jų supratimas ir nieko nepakeisi, bet kam tada vadinti boinų veislės balandžiais, kad vartosi, bet vartosi šimtai balandžių rūšių. Koks gali būti supratimas, jei balandis neatitinką skrydžio savybių. Tokius mes būdami vaikais vadindavom „verfleis“, ar kažkaip panašiai. Galima paklausti: koks tavo reikalas?, ką žmogus nori tą ir augina. Aišku galima, aš ir nedraudžiu, faktiškai kas tokius laiko, tas augina  ir žmonėms galvos nesuka, aš netinkamus pats jei nenušaunu, tai kam nors atiduodu, bet jei reklamuojamės ir stengiamės užkrėsti „šia liga“ kitus, tai nereikia „stumti“, nes žmonės „atsikandę“ tokios reklamos meta šios veislės balandžių auginimą.
Visiems sekmės