Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

Dar truputi patarimų

Valius Vanagas
2009-04-26 18:06

Sveiki, bijų augintojai,

Noriu pakomentuoti  paskutinį Algio straipsnį apie bijų skraidymą ir taip pat  trumpai pasidalyti patirtimi. Nuo 1978 metų laikau sportinius balandžius ir dalyvauju varžybose. Sutikite kad bijai ir sportiniai tai išimtinai skrydžio balandžiai ir tuo atžvilgiu turi daug bendro. Algio straipsnyje yra daug racionalaus grūdo ir beveik su viskuo sutinku, bet yra vienas  dalykas  apie kurį Algis nepaminėjo.

Tai balandžių  SVEIKATA.... kad balandis skristų nors 5 -10 val. jis turi būti sveikas. Visų pirma, jis turi būti vakcinuotas  būdamas jauniklis nuo 3 ligų  t.y. salmoneliozės ,paramixo viruso  ir mikoplazmozės (pzv. lenkiška vakcina  MYCOSALMOVIR) Vėliau kiekvienais metais jis turi būti vakcinuojamas  pakartotinai 1 mėn. prieš porinimą. Aš taip darau jau kokia 15 metų ir pamiršau visokias "vertečkas" ir salmoneliozes. Toliau kad paruošti balandžius skrydžiui reikia visus balandžius profilaktiškai pragydyti nuo trichomonozės 5 dienas. Aišku po to vitaminai. Trichomonozę turi beveik visi balandžiai ,tik apie 60-70 % jų neserga, o yra tik ligos nešiotojai, bet kai balandis nusilpsta liga visų smarkumu pasireiškia. Aišku sezono metu reikia stebėti jų sveikatą ir laiku užkirsti kelią ligoms, profilaktinėmis  priemonėmis, vitaminais, gera balandinės ventiliacija ir kita.

Dar vienas dalykas apie kurį Algis nepaminėjo- tai lesalas. Sportiniams balandžiams, mes ruošiame kiekvienam sezonui atskirą lesalą: t. y žiemos  lesalas, porinimui skirtas lesalas, perėjimo lesalas, šėrimosi lesalas ir varžybinis lesalas. Apie paskutinį truputį smulkiau:

kad paruošti sportinį skrydžiui laike savaitės mes duodame 1 dieną dietinį lesalą, 1-2 dienas atstatomąjį lesalą ir 2-3 dienas skrydžio lesalą, kuris suteikia energijos būsimam skrydžiui ir prieš skrydį vėl dietinis. Tik tokio lesinimo  ir spec. paruošimo dėka mūsų sportiniai 2006 metais iš Berlyno 800km. parskrido per 11val 57 minutes. T.y. 6 val. ryte buvo paleisti o 16 val. 57 min. pirmas balandis nusėdo Kaune. Pirmo balandžio greitis buvo 73 km/h. Konkursą baigėme 19 val. 30 min. Mano nuomone ir bijams galima pritaikyti tokį lesinimą ir paruošimą skrydžiui, ar panašų ir beveik pas kiekvieną bijų augintoją jie skraidys po 10 valandų. O dabar tik vienetai gali pasigirti  kad jų bijai skraido visą dieną. Reikia nepamiršti, kad balandžiams tuo metu negalima auginti vaikų, jiems reikia duoti vitaminų, elektrolito, toniko ir kitą (labai nesiplėsiu, nes atsibos jums skaityti).Tiesa dar nepaminėjau vieną dalyką - tai duodamo lesalo kiekis Negalima peršerti balandžių, nes jie nutuks ir savaime aišku vietoje 8-10 val. skris tik 2-3 val. Prisiminkite kokie yra maratono bėgikai. Tikrai tarp jų nesutiksite nė vieno stambaus bėgiko. Tai  tiek... Linkiu visiems GERO SKRYDŽIO