Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

Kaip maitinti, kad balandžiai gerai skraidytų?

Valius Vanagas
2009-04-26 18:35

Sveiki,

Noriu pabaigti savo pradėtą straipsnį, nes mano nuomone jis nesudaro vaizdo ką daryti, kad balandžiai–aukštaskraidžiai gerai skraidytų. Pradėsiu nuo varžyboms t.y. skrydžiui skirtų lesalų. Galima, daug sau nesukti galvos, nuvažiuoti į Lenkija ir nusipirkti skrydžiui skirtų lesalų, bet tai kainuos gana nemažai.

Į lesalų savikaina įeis transporto išlaidos, pačių grūdų mišinio kaina, kelionė užtruks mažiausiai dieną, o valgyti tai reikia. Taigi viską suskaičiuok, ir bus nemaža suma. Bet čia kiekvienas sprendžia pagal savo kišenę. Yra dar vienas kelias; pasidaryti mišinį iš lietuviškų produktų, ir manau, bus ne pats blogiausias variantas. Aš aprašysiu variantą, kaip aš tai padariau prieš pora metų ,mišiniams naudojau lietuviškus grūdus, o balandžiai lesinami šiais mano sumaišytais lesalais ,skrido puikiai. Be to aprašysiu, kaip paruošdavau savo sportinius skrydžiui ir pabandysiu tai pritaikyti juos bijams. Tiesa ,aš 1997 m . susižavėjau bijais t.y. bakincais, persais .Turėjai jų apie 20vnt. Laikiau juos iki 2001 metų, kol pagaliau supratau, kad pasiektum gerų skrydžio rezultatų reikia laikyti tik vieną skraidančių balandžių veislę. Tai, kad aš turiu šiokį tokį supratimą apie bijus.

Dabar bendram supratimui apie skrydžio lesalus pateiksiu garsios belgų firmos NATURAL skrydžio lesalą sudaryta pagal paskutinius mokslo tyrimus:

Kukurūzai prancūziški „CRIBS“   20%
Kviečiai    10%
Gardi    10%
Smulkių sėklų miš.(kanarėl.les)    7,5%
Dari    7,5%
Smulkgr. pranc kukurūzai    5%
Kukurūzai oranžiniai    5%
Milo raudonas    5%
Žirniai žali    5%
Žirniai geltoni    5%
Žirniai australiški    5%
Žirniai tamsūs    5%
Ryžiai Paddy    2,5%
Pupelės Mung    2,5%
Vikiai    2,5%
Kanapės    1%
Soja    1%
Anyžiaus sėklos    0,5%

Manau komentarų nereikia. Nors, aš pagal išsilavinimą agronomas, kai kurių grūdų nesu nei girdėjas ir regėjęs. Aišku tokio mišinio 25 kg kaina svyruoja nuo 50 iki 70 litų ,be transporto išlaidų. Mano nuomone, galima puikiausiai išsiversti ir su savo sumaišytais lesalais. Varžyboms aš pasidarydavau tokios sudėties lesalą(Skrydžio lesalas):

Kukurūzai    35%
Peliuškos    10%
Vikiai    5%
Žirniai    5%
Kviečiai    30%
Miežiai    10%
Rapsas    5%

Tokį lesalą aš duodavau savo balandžiams 3-4 dienas prieš skrydį + vitaminai +elektrolitas su vandeniu, o 1 dieną prieš skrydį jie gaudavo  atstatomąjį - dietinį lesalą, kurio sudėtis buvo maždaug tokia:

Miežiai    40%
Kviečiai    30%
Rapsas    10%
Avižos    5%
Ryžiai    5%
Kukurūzai    5%
Peliuškos    5%

Gerti skrydžio dieną gaudavo tik gryną vandenį. Parskridusius sportinius iš varžybų,aš lesindavau grynai dietiniu lesalu, gerti tik vanduo( į vandenį galima įdėti gliukozės, medaus ar cukraus). Dietinio lesalo sudėtis maždaug tokia:

Miežiai    70%
Kviečiai    10%
Ryžiai    10%
Grikiai    5%
Avižos    5%

Po didelio fizinio krūvio balandžio organizmas turi pailsėti, o ne prisilesti sunkiai virškinamų lesalų (pzv ankštiniai). Sekančią dieną po skrydžio gaudavo dietinį lesalą iki soties, į vandenį elektrolitas.

Kadangi balandžiai dažniausiai geriausius skrydžius atlieka vasarą .t.y. kai būna karšta, Skrydžio metu jie netenka daug skysčių. O su skysčiu iš organizmo pasišalina mineralinės druskos, mikro-elementai, ko pasekoje sutrinka organizme druskų balansas, šarmėja balandžio kraujas Druskų balansui atstatyti organizme duodama su vandeniu elektrolito, į kurio sudėtį į eina įvairios min. druskos, vitaminai, mikroelementai, gliukozė ir daug kitokių organizmui reikalingų medžiagų. O po skrydžio 3-4 dieną aš vėl sportinius lesindavau skrydžio lesalu + vitaminai, česnakinis aliejus ant grūdų + sausos mielės (skirtos balandžiams). O prieš skrydį vėl dietinis lesalas ir taip toliau...

Bijams galima būtų padaryti supaprastintą variantą. Kiek aš pasidomėjąs aukštaskraidžių skraidymu, tai jie geriausiai skraido kas 3-4 dieną t.y.3- 4 dienas balandžiai  tupi balandinėje(į lauką jie neišleidžiami) o 4 ar 5 dieną  skraido. Paėmus 5 dienų ciklą lesinimas atrodytų taip:

1 diena    paruošimas skrydžiui- dietinis-atstatomasis les. + vanduo
2 diena    skrydis-  po nusileidimo   dietinis l. + vanduo su gliukoze, medumi ark t.
3 diena    dietinis – atstatomasis  l.  + vanduo + elektrolitas
4-5 diena    skrydžio lesalas + vitaminai+ mielės+ česnakų aliejus
      ir vėl 1 diena pasiruošimas skrydžiui…

Mano nuomone  su tokiu lesinimu turėtų balandžiai gana neblogai skraidyti. Nors aišku tokia lesinimo schema ne panacėja ,gali būti ir kitaip. Manau, kad Lietuvoje yra balandininkų, kurie ir be  tokio lesinimo pasiekia gerų skrydžio rezultatų . Vadinasi jie turi super skrajūnus ,kurių tikrai yra nedaug. O ir Lietuvoje, tokių balandininkų  bus 2-3, ne daugiau.  Pritaikius tokią lesinimo schemą galėtų balandžiai skraidyti puikiai ir pas kitus.  Su viena sąlyga: visi balandžiai skirti skrydžiui turi būti sveiki, dehelmintizuoti per metus 2 kartus(išvarytos kirmėlės) ,iš gydyti nuo trichomonozės , turi būti švarus kvėpavimo takai, neperėti ir neauginti vaikų ir nebūtų nutukę . Būtų labai gerai ,kad kolegos –balandininkai  pasidalytų patirtimi ,kaip jie lesina savo skrajūnus ir kiek jie skraido . Tai tik tiek...

Gero skrydžio!!!    Su pagarba   Valius.V.