Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

Kokius boinus mes laikome?

Algis Skukauskas
2009-02-17 12:31

Daug kas klausia: kodėl visi pametę galvas dėl boinų veislės balandžių. Kur tik internetą atsiverčiu visur tik apie juos ir diskutuoja. Nusipirko, o pasirodo ten paprastas paukštis, tik retsykiais skrisdamas apsiverčia. Arba sako, turiu boinų, bet nesivarto. Klausau tokių kalbų ir galiu pritarti balandininkams. Iš kurios pusės pažiūrėsi. Kai balandžių su tokiais pavadinimais pilną, o kaip balandžių atitinkančių nors 80 procentų jų reikalavimų, jau nekalbant apie išvis gerus balandžius, galima tikrai suskaičiuoti ir žinoti beveik visus Lietuvoje esančius paukščius. Balandininkų laikančių boinų veislės balandžių nėra tiek daug,  kad pažinti kas juos laiko, varinėja, nėra taip jau ir sudėtinga.

Kalbėsiu tik apie skraidančius boinus. Gal ne visi turi sąlygas leisti juos ir gainioti, todėl yra labai daug voljierinių balandžių kurie jau ir praradę sugebėjimus skraidyti. Gražus balandis yra gražus. Negaliu įsivaizduoti pavyzdžiui sportinių balandžių augintoją laikanti voljere ir sakanti kad tai kilmingi paukščiai kurie gali įveikti distanciją. Mūsų laikomi paukščiai tai pat skirti skraidyti. Todėl geras paukštis turi skraidyti ilgai, aukštai(faktiškai taškuose), stipriai mušti sparnais ir verstis daryti „stulpus“ (sustojus stačiai su mušimu traukia aukštyn kokį 10metrų, verčiasi ir vėl traukia į viršų, kartais iš rankos išmetus darydamas kokius trys stulpus pasiekia šimto metrų aukštį ir daugiau), neskraidyti ratais, neskraidyti pulku. Yra veislių kurios skraido, kabo vietoje, kyla ir leidžiasi be jokių ratų. Tokių yra ir Lietuvoje.

Dabar pabandysiu panagrinėti sąvokas „turiu, bet nesivarto“, „pamaišyti, sumaišyti kraują“ ar dar kaip ten, kad nebūtų giminingi, skraido pulku ir siuvą ratus kaip drugeliai (mes vadiname šienavimu) boinų veislės balandžiams netinka. Kas vieniems paukščiams privalumas kitiems ne. Vadinu boinais, (boinie golubi), nors bijai ir gražiau skamba bet daugiau tinka Taškento, Uzbekų dvikuodžiams, įvairiems trumpiasnapiams balandžiams.

Tai va: turiu, bet nesivarto. Pirmiausia pakalbėsiu apie balandžių veisimą. Lietuvoje įprasta kad įsigijus balandžių pirmiausiai puolama išsiperinti kuo daugiau palikuonių, o paskui bandoma atvarinėti, jau nekalbant kad ir dalį jau vežama į turgų parduoti. Darant išvadą gautųsi nežinomu balandžių paskleista nemažai. Prieš  metus iš Maskvos atvežtu nupirkau 17 balandžių. Gražus, ilgi, nors į parodą statyk, taurė garantuota. Skyriau jiems balandinė (turiu 6 balandines) ir pradėjau tikrinti. Tuo metu jie prisidėjo kiaušinių ir pradėjo perėti. Norint pakelti teisingai jauniklį reikia kelti su gerais skraidančiais balandžiais. Praėjus vieneriems metams rezultatas toks:
 

  1. Sugadinau puikių savo balandžių kokį dešimt, nes ir geriausią balandį kai pastoviai traukia žemyn ir tempia į ratą balandis pradeda skraidyti tai pat.
  2. Sugaišau vienus metus, ko labiausiai gaila, pinigai visiškai nesvarbu. Visus išdovanojau, tikrai pasakiau kad blogi. Liko trys balandžiai kurie verti dėmesio ir tikrai geri.

Dabar su "kraujo skiedimu". Nespėjo nusipirkti balandžių kai išperinus pirmus jauniklius jau griebiamas bet koks paukštis ir kad nebūtu giminingi tuoj pat perporuojami. Gerai jeigu balandis iš tavo balandinės žinomas ir yra puikus paukštis. Nesu išminčius, bet paprastai pagalvojus kas įlieja kito kraujo liūtams, kitiems gyvūnams kurie gyvena šeimomis, arba kad taip veistų šunis, žirgus, bet ką pagavus ir suporinus. Tai pat nesuprasčiau tokio vokiečio ar olando kuris savo sportiniams į poros rankiotu šiaip iš kur papuolė. Bet pasirodo boinams galima, veisia ir pasakas seka, štai kur didžiausia problema. 20metų laikiau ir dekoratyvinius balandžius, tai jiems galima ir prisirinkti, nes nereikia skraidymo. O jei jau įlieti tai reikia nors žinoti kaip tai daryti kad nepakenkti linijai. Daugiausiai perkama turguje, o ten stovi keletą burtininkų ir pasakoja kokie pas jį narvelyje boinai, tiesiog stebuklai. Daro viskas ką tik nori, turbūt ir šoktų jei paklaustum. Prieinu turguje prie vieno pilną narvą prisidėjusiu boinų ir klausiu: ar skraido/sako skraido/klausiu ar vartosi, sako vartosi/ar stulpus daro/sako daro, klausiu kiek nori/sako pora 50 litų, bet kai man duotų už 40lt, nors asmeniškai mes nepažįstami. Jei jie darytų ką jis ten būrią tai ne už porą, o už vieną aš du kart tiek sumokėčiau ir skaityčiau kad man už dyką iš dangaus paukštis nukrito. Iš to sektų patarymas. Nuvažiuok pas balandininką į namus ir tegul pakelia tuos paukščius kuriuos nori parduoti. Na gali jei oro sąlygos blogos nekilti, tai galima nuvažiuoti kitą dieną. Kartais nuvažiavus pabaido paukščius o jie skraido „dva tapalia“ aukštyje ir jei balandininkas dar nelaikęs ir nematęs rimtesnių balandžių tai pat apsigauna. Bet kokiu atveju balandis turi aukšti imti greitai, netgi sakyčiau labai greitai, o ne sukti ratus apie namus.

Lietuvoje yra labai geru boinų, bet kas turi džiaugiasi ir į turgų neneša, o dauguma permaišyti taip, kad ir sunku ką nors pasakyti. Jei kam pasirodė kad straipsnis kandus ar koks mokantis, tai tikrai rašydamas apie tai negalvojau. Paprasčiausiai parašiau taip kaip yra, nes noriu kad kas laiko ir nežino, ar nori nusipirkti, ar pradedantiems, būtų lengviau susigaudyti kas per balandžiai ir kaip juos geriau pažinti, suprasti, kad neprarastu ištisų metų, ir nesakytu kad neskraido ir nesivarto, kad mes nesistengtume jų atvežti pulkus, o savo veistume ir džiugintume save, savo draugus.

Čia parašiau tik savo mintis ir mielu noru diskutuosiu ir patarsiu visiems kurie domisi šiais paukščiais. Linkiu visiems geru paukščių.