Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

Lesalų ir pašarų kenkėjai

pruošė A. Mazirskas 2008-10-28
2009-05-04 22:23

Perspausdinta iš UAB (kenkėjų kontrolė) '' DEZINFA " informacijos apie kenkėjus.

Balandininkams gali praversti informacija apie grūdų ir lesalų kenkėjus, jei reikia daugiau informacijos reikėtų pasižvalgyti po Dezinfos svetainę.Miltinės erkės (Acarus siro)
 
Mažasis milčius
Lotyniškas pavadinimas: Tribolium confusum 

Išvaizda: 
Suaugėlis yra raudonai rusvos spalvos, kiek blizgantis, paplokščias. Kūnas 3-4,4 mm. Galvoje prie akies vidinio krašto yra nedidelis aštrus kylis. Antenos laipsniškai į viršūnę storėja, buoželė neryški. Priekinis priešnugarėlės kraštas beveik lygus, priekiniai kampai truputį išsikišę. Suaugę mažieji milčiai neskraido. Lervos cilindriškos kūno formos, maždaug 4-5 milimetrų ilgio. Gelsvai baltos spalvos, išskyrus tamsesnius žandikaulius bei porą ataugų, esančių ant paskutinio pilvinio segmento. Ant kūno segmentų viršaus nėra jokių atskirų patamsėjimų. Galva suplota, burnos ertmė nukreipta į priekį. 

Įpročiai: 
Aptinkami sandėliuose, malūnuose, butuose. Mažas dydis leidžia jam patekti į uždarų konteinerių vidų. Polifagai. Lietuvoje sporadiškas, neretas, o susidarius palankioms sąlygoms – labai gausus. Kosmopolitai ir sinantropai. 

Maistas: 
Lervos ir vabalai minta grūdais, miltais, įvairiais duonos gaminiais, džiovintais vaisiais, šokoladu, gadina vabzdžių kolekcijas. Maitinasi tik sugadintais ar pažeistais grūdais (t.y. tik po to, kai sėklos plėvelė yra suskilusi mechaniškai ar suskaldyta kurio nors kito vabzdžio). Paprastai jie negali prasiskverbti ar maitintis sveikais grūdais. 

Dauginimasis: 
Patelės kelis mėnesius deda iki 500 kiaušinių į miltus ar kitus duonos produktus. Apšildomose patalpose per metus išsivysto 4-6 generacijos, žiemoja įvairių fazių. Neapšildomose patalpose per metus išsivysto 2 generacijos. Žiemoja vabalai. Suaugėliai gyvena 1,5-2 metus, kartais iki 3,5 metų. 

Žala: 
- vabalai ir lervos labai žalingos: gadina grūdus, miltus, džiūvėsius, sėlenas ir kitus grūdų perdirbimo bei duonos produktus; 
- pabaidyti vabalai išskiria dujas, kurių kvapas primena aldehidą, dėl to miltai įgauna violetinį atspalvį ir nemalonų skonį.
 
 
Miltinė erkė
Lotyniškas pavadinimas: Acarus siro 

Išvaizda: 
Suaugusios erkės kūno ilgis 0,2-0,7 mm. Dažniausiai saugomuose maisto produktuose sutinkamos šios erkių rūšys: miltinė erkė (Acarus siro), sūrių erkė (Tyrolichus casei), pailgoji erkė (Tyrophagus spp). 

Įpročiai: 
Maisto erkes galima rasti ne tik krūvomis laikomuose grūduose. Jų yra ant sūrio, miltų ar paprasčiausiai apipelijusio maisto. Jas galite rasti virtuvėje prie drėgnų maisto produktų ir kai kuriose neįprastose vietose, kaip paukščių ir graužikų lizdai, šiene ar šiauduose, pūkuotuose baldų apmušaluose, bičių aviliuose, vabzdžių kolekcijose ir supelijusiame popieriuje. Geriausios gyvenimo sąlygos, kai santykinė oro drėgmė būna 80-100 proc., o oro temperatūra apie 25 C laipsnius. 

Maistas: 
Augalinės kilmės, kartais minta gyvūnų liekanomis. Carpoglyphus lactis dažniausiai gyvena ant džiovintų vaisių, želė ir produktų, turinčių daug cukraus. 

Dauginimasis: 
Būdinga nepilna metamorfozė. Vystymasis sustoja, kai santykinė oro drėgmė būna žemesnė nei 60 proc. Patelės padeda apie 30 kiaušinių kas savaitę. Nuo kiaušinėlių iki suaugėlio vystymasis trunka 2-3 savaites, gyvenimo trukmė - 6 savaitės. 

Žala: 
- užkrečia maisto produktus, pablogina jų kokybę ir pakeičia skonį; 
- kai kuriems žmonėms nuo erkių užkrėsto maisto prasideda viduriavimas; 
- erkių buvimas gyvenamosiose patalpose žmonėms gali sukelti astmą ar kitas alergines reakcijas; 
- ant odos erkės sukelia laikinus, taip vadinamus bakalėjininko niežus.
 
 
Erkės yra smulkiausi sandėliuojamų produktų kenkėjai. Jos dažniausiai pasitaiko grūduose, kai sandėlio drėgmės kiekis yra 14-17 %. Jos labai mažos (vidutinis suaugusios erkės ilgis yra 0,35 mm) ir blyškios spalvos, todėl jos dažnai lieka nepastebėtos, ypač jei jų nedaug. Erkėms identifikuoti reikalingas mikroskopas. Priešingai nei suaugę vabzdžiai, kurie turi aiškią galvą, pilvelį ir krūtinės ląstą bei šešias kojas, suaugusi erkė turi maišelio formos kūną ir aštuonias kojas. Erkės minta labai įvairiomis medžiagomis. Jos neturi efektyvios vandens apsaugos, jos lengvai išdžiūsta ir miršta esant mažam santykiniam drėgnumui. Dauguma erkių nesiveisia jei santykinis drėgnumas yra žemesnis nei 65 %. Esant palankioms sąlygoms, sandėlio erkės gali daugintis labai greitai. 1 kg sandėliuojamų maisto produktų yra rasta keletas milijonų erkių. Erkės yra didelės alergijos sukėlėjos, nors daugumai žmonių ir gyvūnų alerginės reakcijos pasireiškia nuo labai gausaus erkių skaičiaus. Erkės gali tiesiogiai pažeisti ir užkrėsti sandėliuojamus grūdus. Jos gali pernešti grybų sporas ir bakterijas, tokias kaip salmonelės.
 
Aruodinis ( javų ) straubliukas 
Lotyniškas pavadinimas: Sitophilus granarius
Išvaizda: 
Kūnas pailgas, beveik cilindriškas, riešutų rudos arba juodos spalvos, kiek blizgantis, antenos ir kojos šviesesnės. Straublelio pagrindas platesnis, sudaro 2 bukus dantelius. Kakta su ovalia įduba tarp akių. Priešnugarėlė labai ilga, beveik tokio ilgio, kaip antsparniai. Priešnugarėlės taškai stambūs, pailgi, nusmailėjusiais galais. Antsparnių vagutės siauros, retai taškuotos, su smulkia mikroskulptūra. Suaugėlių dydis dažnai priklauso nuo grūdo branduolio dydžio (esant dideliam branduoliui gimsta dideli suaugėliai) ir yra labai įvairus, tuo ši rūšis skiriasi nuo daugumos kitų vabzdžių.
Įpročiai: 
Neturi funkcionuojančių sparnų, todėl jo plitimas praktiškai priklauso tik nuo žmogaus. Veisiasi tik javų saugyklose, tačiau kartais užkrečia ir pupeles bei riešutus. Javų straubliukų suaugėliai yra atsparūs šaltam orui ir gali išgyventi žiemos metu. Kosmopolitinė rūšis.
Maistas: 
Tiek lervos, tiek suaugėliai maitinasi nesumaltų grūdų (avižų, kviečių, ryžių, miežių) vidumi.
Dauginimasis: 
Patelė išgraužia skylę grūde, į ją įdeda vienintelį kiaušinėlį ir užkemša skylę drebutiniu kamšteliu. Kiekviena patelė gali padėti iki 250 kiaušinėlių. Lervos ir lėliukės vystosi grūdo viduje. Palikdamas grūdą suaugėlis palieka netaisyklingą, lengvai pastebimą skylę sėklos luobelėje. Nešildomose patalpose per metus turi 2-3 kartas. Vienos generacijos vystimasis 25 laipsnių C temperatūroje trunka 35 paras. Žiemoja įvairių fazių. Suaugėliai gyvena vidutiniškai nuo 7 iki 8 mėnesių.
Žala: 
- maitindamiesi sėklų branduoliais, ne tik visiškai sunaikina grūdus, bet ir padaro juos netinkamus bet kokiam naudojimui. Gali padaryti didelius nuostolius visam saugomam grūdų kiekiui