Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

ORNITOZĖ

vertė A. Skukauskas Versta iš rusų autorių A.I. Rachmanovo ir B.F. Besarabovo knygos "Balandžiai- jų ligos ir profilaktika
2009-05-03 21:07

Liga kai kuriais atvejais vadina psitakozė, taip kaip sutinkama pas papūgas, o lotyniškas pavadinimas papūgų šeimos (Psittaciformes). Bendrai priimta vadinti ligą ornitozė.

Liga labai išplitus tarp laisvai skraidančių parastų gatvių, aikščių balandžių. Epidemiologiniu atžvilgiu liga kenksminga žmogui, nes sukelia sunkius respiratorinius pažeidimus.
Ornitozę sukelia virusas Bedsonia, kuris sugeba kauptis kai kuriose kvėpavimo takų ląstelėse. Virusas nuo užsikrėtusių balandžių iš kvėpavimo takų , o tai pat su išmatomis patenka į aplinką. Virusas atsparus užšaldimui, išdžiuvimui ir ilgą laiką nepraranda patogeninių savybių. Balandžių išmatose virusas išlieka veiksmingas savaitę, užšaldytas 40-60 dienų.
Užsikrečiama, kaip taisyklė, įkvėpus užteršto oro, per vandenį, užkrėstus lesalus, transportavimo narvus.
Sergant balandžiams stipriai ašaroja akys, akies žiedas vietoje apvalaus tampa pailgas, pasikeičia rainelės apvalkalo spalva , aplink akies žiedą iškrenta plunksnos, balandis pradeda bijoti šviesos, o po to nuo išskyrų iš akių balandžiui pradeda lipti akių vokai. Be šitų požymių balandis dar praranda apetitą, svorį, negali skraidyti, kvėpavimas tampa garsus. Jei paklausius balandžio kvėpavimo iš nugaros pusės, tai girdimas karkavimas, gilūs atsikvėpimai. Žarnyno funkcijos sutrinka ne visada, bet dažnas ornitozės požymis. Dažnai būna, kad paralyžiuoja, suparalyžiuoja sparnus ir kojas. Balandžiai juda sunkiai, velka sparną, arba šlubčioja.
Pas kai kuriuos balandžius uždegiminis procesas nuo akies konjuktyvo pereina į nosies ertmes ir paakių sinusus, nuo ko patinsta akių apatinės dalies paakiai ir snapo susijungimo kampuose. Balandžiai nuo apetito praradimo ir žarnyno funkcijų sutrikimo labai išsenka. Maždaug 30 procentų susirgusiu jauniklių žūsta per 10-14 dienų. Kartais lengva ornitozės forma balandžiai perserga nepastebimai. Įtarūs, kad balandis mirė nuo ornitozės negalima mėgėjiškai skrosti balandžio, kad neužsikrėstumėte patys ir neužkrėstumėte aplinkos. Tą turi atlikti veterinarinės tarnybos.