Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

Takla veislės balandžiai

paruošė A.Skukauskas
2009-04-26 20:13

naudota www.turkishtumbler ir kt.

TAKLA

Takla veislės balandžiai yra populiariausia, gerbiama ir labiausiai paplitusi, ir veisiama balandžių veislė Turkijoje.

Takla, Taklica, Tagla – išvertus tiksliausiai skambėtų akrobatas.

Takla balandžių veislė yra kilusi iš Centrinės Azijos, tai yra netoli Mongolijos Turksų klajoklių gentyse, kurie gyveno Sibiro, Kazachstano ir Vakarų Kinijos platybėse. Turksų kariai dešimtame amžiuje skverbėsi į Artimuosius Rytus ir šaltas, atšiaurias Centrinės Azijos stepes mielu noru pakeitė į šiltus Vidurio Rytų orus.

Takla veislės balandžiai per visą istorijos laikotarpį buvo laikomi Sultono malonumui. Turksų klajokliai išsiplėtė vakarų kryptimi, nepaisant Sultono valdžios jie visur vežėsi takla veislės balandžius su savimi.

Kada Seljuks (turkai) 1055 metais perėmė Iraną ir Iraką, užgrobė Bagdadą, senovės Abbasid imperijos sostinę, tuomet balandžių rūšis Takla buvo pristatyta Vidurio Rytams.

Irano, Irako, Sirijos, Armėnijos takla veislės balandžių rūšys išlikę iki šių dienų, nors dauguma žinomi kaip voljeriniai balandžiai. Pirmosios Seljuks (turkų) grupės buvo klajokliai, kurie kartu su savimi gabenosi savo buveines (palapines), šeimas, gyvūnus, mantą. Šioms grupėms Takla veislės balandžiai buvo kaip auksas. Juos mainydavo ir prekiaudavo vieni su kitais.

Seljuks (turkai) užpuolė Bizantijos Imperiją, kuri buvo pastatyta Irano vakaruose, Anatolijoje. Bizantiečiai pralaimėjo dydijį Malazgirto(Man zikurt) mūšį ir 1071metais atvėrė Anatolijos ir Europos duris turksams ir jų vertinamiems Takla veislės balandžiams.

Po 500 metų kritus Stambului(Konstantinopoliui) turkai užėmė Balkanus ir Rytų Europą  iki Vienos. Šiandien dauguma Takla veislės balandžių yra voljeriniai, nors puikiai atlieka savo per amžius paveldėtus akrobatinius triukus .Kadangi šios šalys gavo nepriklausomybę nuo Osmanų imperijos ir papuolė į Rytų bloko šalių ir Rusijos įtaką, tai Takla rūšies balandžiai prarado savo savitumą, o jų pagrindu buvo sukurta dabar daug žinomų Europoje ir Rusijoje  bojnų veislės balandžių.

Turkijoje vertinami įvairių spalvų takla veislės balandžiai, tik baltos spalvos labiau vertinami, kaip pagrindas veisimui norimos spalvos, ar atspalvio išgavimui.  Balandžių pavadinimai surišti su balandžių spalva ir iš kokio regiono, ar Turkijos miesto jie yra išveisti.

Miski - Šviesiai žydras sparnai tamsiai raini(rysi), krūtinė geltono atspalvio.

Seker - kandy (bulanas)

Portakal - oranžinė

Altmbas Miski - šviesiai žydras, sparnai tamsiai raini, krūtinė ir galva auksinės spalvos

Kredito Rengi - kavos spalvos

Aynah Subuni - veidrodinis, uodega balta

Mavi - Mėlyna

Akpaca Arap - Juodas, baltos „kojinaitės“

Parašiau keletą aiškiau verčiamų pavadinimų. Pagal spalvą, balandžio pavadinimą ar eksterjerą galima lengvai nustatyti iš kurios Turkijos vietovės yra kilęs balandis. Takla veislės balandis yra grynakraujis senųjų boinų veislės balandis. Tikras Takla veislės balandis privalo daryti stulpus, kitaip jis brokuojamas.

Čia mano balandžio daromas stulpas balandinėje:

Stulpas- stipriai mušdamas sparnais , galvą laikydamas žemyn tartum žiūrėdamas į savo kojas balandis vertikaliai kyla aukštyn ir pabaigoje verčiasi, arba kildamas aukštyn dar ir sukasi tarytum spirale apie savo ašį. Stulpas neturi būti trumpesnis negu dešimt pėdų.(pėda- 30,48cm,) Užtenka pasakyti regioną iš kur kilęs Takla ir balandžius išmanantis turkas pasakys apie jo visus tos rūšies balandžio gebėjimus, galimybes ir pačią rūšį.

Svarbiausias Takla veislės balandžių veisime yra selekcinis darbas ir efektyvumas. Spalva ir eksterjeras yra balandžio kraujuose. Balandžio efektyvumas, atliekant įvairiausius triukus, nustatomas balandžių varžybose, kurios vyksta tarp miestų, regionų, apskričių ir įvairiausių varžybų kurios dažnai vyksta Turkijoje tarp Takla rūšies balandžių.

Varžybose skirtas laiko limitas, per kurį skaičiuojama balandžio atliktų stulpų kiekis, kokybė, įėjimas ir išėjimas iš stulpo padėties. Balandis padaręs mažesnį stulpą nei dešimt pėdų brokuojamas. Kaip anksčiau jau minėjau, skrydis priklauso nuo balandžio kilmės regijono. Vienų miestų Takla skraido stogų aukštyje ir atskraido iki 2 valandų, kitų veislių Takla skraido dideliame aukštyje ir atskraido nuo 8 iki 14 valandų. Tai norint pasirinkti balandį pagal skraidymą, reikia tik turėti informacija apie rūšis veisiamas tam tikruose regijonuose ir yra galimybė auginti gana puikius balandžius.