Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

 TEMPERATŪRINIAI RĖŽIMAI

vertė A. Skukauskas Versta iš rusų autorių A.I. Rachmanovo ir B.F. Besarabovo knygos "Balandžiai- jų ligos ir profilaktika"
2009-05-03 21:12

Balandis pagal kilmę yra subtropiniu šalių atstovas, todėl temperatūra -25 laipsniai šalčio gali sukelti gyvybinių funkcijų sutrikimus,

o tai pat kojų nušalimus. Palankiausi temperatūra balandžių yra +20 laipsnių temperatūros ribose. Didesnį karštį balandžiai pergyvena blogai. Kvėpuoja sunkiai praviru snapu, stengdamasis atvėsinti šilumos perteklių visame organizme. Ypač labai kenčia nuo didelio karščio nutukę balandžiai.
Pas paukščius nėra prakaitinių liaukų, oda sausa, o išskiriama drėgmė išeina kvėpuojant. Iškvepiamas drėgmingas oras sumažina organizme šilumos perteklių. Esant karščiams balandis kvėpuoja dažniau, sparnai atitraukti nuo kūno, oro maišai ir plaučiai ventiliuoja orą ir aušina vidaus organus nuo perkaitimo.
Karštu dienos metu nereikėtų versti balandžių skraidyti, nes tai labai didelis krūvis organizmui. Verta apriboti maitinimą, ypač grūdais, kurių neribotai prilesęs balandis tik tunką ir didiną savo svorį. Didelė temperatūra balandinėje skatina aktyvų veisimąsi parazitų, tokiu kaip erkutės, blakės, plunksnagraužiai ir kitų.
Dažniausiai balandžiai perkaista karštomis vasaros dienomis, kai balandinė vasarinio tipo,o lizdai, tupyklos, randasi po pastoge. Jei suaugę balandžiai gali susirasti sau vėsesnę vietą, tai jaunikliai lizduose nuo perkaitimo neapsaugoti, todėl per vasaros karščius reikia pasirūpinti kad būtų šviežaus vandens.
Peršalimas ypač pavojingas ankstų pavasarį, todėl kad temperatūra gali nukristi žemiau, nei balandis gali atlaikyti. Pas peršaldytus balandžius sutrinka žarnyno veikla. Susilaiko gemalo augimas, vystimasis ir kartais ilgą laiką nesinaudojama trynio medžiagomis. Persišaldymas aktyvuoja paslėptą infekcijos eigą. Persišaldžius, jauniklis pereina į sustingimo būklę, tai organizmo apsisaugojimo reakcija, nes yra sulėtėjusi medžiagų apykaita ir sulėtėja kvėpavimas.
Poreikis šilumai pas balandžius didžiulis, nes išsiritęs jauniklis nesugeba taip reguliuoti kūno temperatūros, kaip suaugęs balandis. Balandžiai ne veltui priklauso paukščių rūšiai, todėl kad išsiritę jaunikliai nesugeba savimi pasirūpinti ir jiems reikalinga suaugusių priežiūra.
Kiekvienas balandininkas stengiasi kuo greičiau išsiperinti jauniklių, bet ankstyvas jauniklių perinimas, ne visada patartinas, ypač šaltose balandinėse. Jei naktį balandis netupi ant jauniklių, tai yra didelė tikimybė jauniklių peršalimui.