Languages

  • Lietuvių
  • English
  • Русский

UŽKREČIAMOJI SLOGA (гемофилез rusiškai)

vertė A. Skukauskas Versta iš rusų autorių A.I. Rachmanovo ir B.F. Besarabovo knygos "Balandžiai- jų ligos ir profilaktika"
2009-05-03 21:05

Ligos pradžia- viršutinių kvėpavimų takų uždegimas, kurį gali sukelti gana įvairūs infekciniai sukėlėjai.

Hemofiliozė- parodo priežastį susirgimo- hemofiliozinė lazdelė, kuri randasi ant gleivinės pas dauguma sveikai atrodančių balandžių. Nuo laikymo sąlygų dažnai priklauso balandžių atsparumas ligai. Suserga pirmiausiai silpni, suvargę balandžiai. Paskui sukėlėjas suaktyvina savo savybės ir papuolęs į sveikų balandžių organizmą , sukelia uždegiminius procesus. Kai kurie tyrėjai mano, kad šitoje ligos patologijoje dalyvauja ne tik hemofiliozinis sukėlėjas, bet ir kiti mikroorganizmai, pavyzdžiui virusai, kurie apsunkiną ligos procesą.
Liga dažnai pasireiškia pas jaunus sportinius balandžius, trūkstant lesaluose vitaminų, po ilgų skrydžių, jei balandis buvo gerai neparuoštas, prie ektoparazitų pažeidimų ir jei sutrikę siurbiamosios žarnyno funkcijos. Didelę reikšmę turi ir balandžių peršaldymas, kas sukelia viršutinių kvėpavimo takų uždegimą ir yra galimybė susirgti užkrečiamosiomis slogomis.
Tai kad ši liga užkrečiama, tai priežastys ligai plisti yra - užterštas vanduo, lizdai, priežiūros įrankiai, sergančių balandžių kontaktas su sveikais. Ypač per vandenį galimas užkrėtimas visų likusių sveikų balandžių.
Ligos simptomai atsiranda po3-5 dienų nuo užsikrėtimo. Pirmiausiai iš nosies ertmių teka vandeningas skystis, po keletą dienų skystis su prilipusioms dulkėmis pradeda tirštėti, tampa geltonai rudos spalvos. Balandis valosi snapą į plunksnas, o išskyros prilimpa ir teršia plunksnas. Kai kuriais atvejais nuo slogos užsikiša pilnai abi pusės nosies ertmių , susiformuoja kamštis ir visa tai apsunkina kvėpavimą. Sinusitas, tracheitas, pneumonija , aerosakulitas, viršutinių ir apatinių takų uždegimas- įprastas reiškinys , sergant hemofilioze. Sunkiais atvejais galimas ir akies ragenos uždegimas, o užsitęsus - apakimas, silpnumas, išsekimas, o po to mirtis. Liga dažnai būna chroniška, kuri tęsiasi nuo trisdešimt iki šešiasdešimt dienų. Daugiausiai nuo ligos kenčia jauni balandžiai.